12 грудня 2023

Відмова від поліетилену — головний тренд світового ринку пакування, — Дмитро Базаров, генеральний менеджер Rendpacoeco

Відмова від поліетилену — головний тренд світового ринку пакування, — Дмитро Базаров, генеральний менеджер Rendpacoeco

2660

Дмитро Базаров, генеральний менеджер Rendpacoeco, у розмові з TradeMaster.UA розповів про реалії сучасного ринку пакування, зокрема — про боротьбу з використанням поліетиленових пакетів в Україні та світі.

— Які тенденції визначають сучасний ринок пакування?

— Як і в більшості галузей, тенденції ринку пакування відображають високий рівень інновацій та реагують на запити споживачів і законодавчі вимоги щодо екологічності.

Зростаюча обізнаність споживачів щодо проблем екології збільшує попит на екологічно безпечне пакування. Багато компаній переходять на біорозкладні матеріали, альтернативи пластику та вдосконалюють свої процеси з метою зменшення впливу на довкілля.

— Усі ми звикли до поліетиленових пакетів — здавалося б, найзручнішого засобу пакування. Що з ними не так?

— Щороку у світі виробляється 5 трлн поліетиленових пакетів, при цьому середній час користування пакетом складає близько 20 хвилин. Враховуючи те, що лише 1-3% поліетилену підлягає вторинній переробці, а на природне розкладання потребується від 100 до 400 років, пластикові пакети на сьогодні складають 10% від усього сміття, і ця частка стабільно зростає. Для побутових потреб середньостатистичний українець використовує майже 500 поліетиленових пакетів за один рік. У країнах ЄС цей показник вп’ятеро нижчий.  

Іронія долі полягає в тому, що пластикові пакети були винайдені 60 років тому шведським інженером, який піклувався збереженням лісів — вони мали замінити паперові аналоги.

— У чому ж криється небезпека поліетилену, окрім безпосереднього збільшення сміття?

— При спаленні поліетилену до атмосфери потрапляє величезна кількість канцерогенів, які не лише забруднюють повітря, але й руйнують озоновий шар — природний захист Землі від шкідливого сонячного випромінювання.

Відходи пластику забруднюють ґрунт, ґрунтові води та океани — за прогнозами вчених через 35 років на 2 тонни риби припадатиме 1 тонна пластику. Окрім того, поліетиленові пакети часто стають причиною загибелі тварин, які сприймають їх за їжу та ковтають. Таким чином щороку гине близько 1 млн птахів і 100 000 тварин. На сьогодні, за підрахунками Greenpeace, забруднення пластиком загрожує існуванню 267 біологічних видів.

Пластикове сміття вже призвело й до антропогенних змін — так, у Тихому океані утворилася величезна пляма, яка на 10% складається з поліетиленових виробів, площею понад 1 млн кв. км. Це в чотири рази перевищує площу України!

— Очевидно, ця проблема потребує негайного реагування. Які кроки вживаються для зменшення шкідливого впливу пластику?

— Проблемою пластикового сміття почали опікуватися ще в 1990-х роках. Першою країною, яка впровадила регулювання обігу пакетів, стала Данія — у 1994 році. У 2002-му Бангладеш першою у світі повністю заборонила поліетиленові пакети. А у 2015 році країни ЄС зобов’язалися зменшити використання пакетів до 90 штук на особу у 2019 році і до 40 штук у 2025-му.

На сьогодні використання пластикових пакетів обмежено в 53 країнах, а в 33 — повністю заборонено.

Деякі країни вводять податки на пластикові пакети з метою зменшення їхнього використання. Це стимулює споживачів та компанії використовувати екологічно безпечніші альтернативи.

У Європі провідними державами в питанні боротьби з пластиковими відходами є Німеччина, Австрія та Франція, де поліетиленові пакети повністю заборонені. В якості альтернативи споживачам пропонуються картонні та біорозкладні пакети, тканинні, поліпропіленові та ПЕТ-сумки. Велику роль у цьому зіграли провідні торгівельні мережі, які, не очікуючи законодавчих ініціатив, добровільно відмовилися від використання поліетиленових пакетів.

— Чи доєдналася Україна до світових зусиль?

— На сьогодні в Україні перероблюється лише 6% пластику, тоді як в ЄС цей показник сягає 70%.

Але Україна рухається разом з цивілізованим світом і також приєдналася до цих важливих екологічних та економічних ініціатив. 

Так, у 2021 році було прийнято закон, який обмежує використання поліетиленових пакетів в Україні. Заборонено використання в торгівлі тонких, надтонких і оксорозкладних пакетів за винятком первинного пакування. З 1 січня 2023 року дозволено використання лише біорозкладних торбинок та пакетів з пластику товщиною понад 50 мкм.

Впровадження цих заходів вже призвело до відчутних змін в обігу поліетилену — у 2022 році використання пластикових пакетів зменшилося на 40-90%, а продажі біорозкладних пакетів зросли у 16 разів.