02 февраля 2021

Управління продуктивністю співробітників в офісі за допомогою сучасного освітлення

Управління продуктивністю співробітників в офісі за допомогою сучасного освітлення

3850

Природне або денне світло відрізняється постійною зміною яскравості та кольору, що значно впливає на біоритми людини. Таке світло є найбільш сприятливим для здоров'я і роботи людини. Зміна яскравості світла і його колірної температури протягом дня мають потужний позитивний вплив на наш гормональний фон. На жаль, у сучасному світі людина майже не бачить денного світла, так як більшу частину доби проводить у закритих приміщеннях.

Внутрішній годинник (циркадні ритми) визначають фази сну й неспання, а також частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск крові, самопочуття і настрій. Ця ритміка біологічних процесів в значній мірі регулюється і підтримується світлом.

Рішення, яке зараз користується широкою популярністю серед світових компаній, – Human Centric Lighting (з англ. «Освітлення, орієнтоване на людину») – це біодинамічна система штучного освітлення, що імітує природну динаміку світлового середовища – зміна колірного відтінку денного світла і його інтенсивності.

Біодинамічне освітлення може позитивно вплинути на самопочуття і працездатність працівників у виробничих приміщеннях, в офісах, де недостатньо денного світла у світлий час доби, а також в осінньо-зимовий період, коли внутрішній годинник організму ледве синхронізуються з динамікою природного світла. Протягом дня ми відчуваємо різні періоди активності, що багато в чому зумовлено впливом світла на наш організм. Так, наприклад, при денному світлі людина більш активна, ніж за умови штучного освітлення. А в яскравий сонячний день ми відчуваємо себе набагато краще, маємо більш піднесений настрій, ніж у похмуру погоду. Наш організм реагує на зміну світла, його кольори, кількість, час доби, пори року та погодні умови.

Сфера застосування Human Centric Lighting

HCL доцільно використовувати в будь-якому приміщенні, де люди проводять більшу частину свого дня, ця система штучного освітлення просто необхідна у приміщеннях, де важлива концентрація уваги, настрій людини і її самопочуття, а саме:

 1. виробництво з відносно простими, одноманітними й повторюваними ручними операціями;
 2. виробництва зі складними надточними ручними операціями;
 3. офіси та адміністративні приміщення, бізнес-центри;
 4. школи та ВНЗ;
 5. медичні заклади;
 6. пансіонати та будинки постійного проживання людей похилого віку;
 7. житло (квартири, будинки, дачі, зокрема ті, що використовуються як домашні офіси).

 

Освітлення для поліпшення життя

Ще одна із назв такої системи освітлення - антропоцентрична. Такі системи забезпечують близьке до природного освітлення, з його динамічними процесами й позитивним впливом у закритих приміщеннях. Вдень яскраве й холодне біле світло відтворює природні умови, надає життєвих сил і покращує самопочуття, допомагаючи людині краще концентруватися і допускати менше помилок. Тьмяніше тепле біле світло, яке ми зазвичай бачимо на заході, сприяє розслабленню та заспокоєнню. Крім того, біологічно активне світло стабілізує біоритми людини, гарантуючи здоровий нічний сон, під час якого людина зможе розслабитись.

Рішення для офісів

Human Centric Lighting забезпечує біологічно активне освітлення, процеси якого спеціально оптимізовані для офісних приміщень. У першій половині дня динамічне збільшення яскравості світла й частки синього кольору активізує і стимулює до дій. Опівдні обидва показники знижуються, а потім знову різко йдуть вгору, допомагаючи подолати втому, яка зазвичай настає у другій половині дня.

Таким чином HCL допомагає людині долати складні фази, не втрачаючи концентрації і підтримуючи високу працездатність, а ближче до вечора HCL автоматично приглушує освітлення, наближаючи його до теплого білого діапазону, щоб поступово підготувати наш організм до нічного відпочинку. Так, завдяки інноваційній системі управління HCL забезпечує здоровий сон, допомагає відновлювати сили, надаючи заряд бадьорості на весь день, а також позитивно впливає на здоров'я, зміцнюючи імунітет.


Сенс концепції біо освітлення для офісів полягає в тому, що активність людини значно збільшується за освітленості 4000–6000 К і знижується, якщо освітлення буде 2700–3500 К. Працювати протягом усього дня за високих колірних температур (6000 К) – шкідливо, оскільки рівень мелатоніну, який формує циркадний ритм, може не досягти норми, що зіб'є добовий ритм і може призвести до перенавантаження, безсоння. За низьких колірних температур організм реагує з точністю до навпаки, людина рано відчує втому і не буде продуктивною на роботі.

Дослідження Human Centric Lighting

У 2015 році міжнародна консалтингова компанія A.T.Kearney провела низку досліджень системи Human Centric Lighting. Ці результати дають змогу досить переконливо відповісти на питання про фактичну окупність та економічну доцільність інвестицій в HCL.

Дослідження базувалися на порівнянні високоякісного нерегульованого Led обладнання (без зміни температури та інтенсивності світла) із системами освітлення з технологією HCL. При цьому враховувалося як візуальне сприйняття, так і біологічний вплив світла на людину. Варто відзначити, що в межах цього дослідження брали до уваги, що функціонування системи освітлення HCL вимагає збільшених витрат на електроенергію, порівняно з нерегульованими установками, так як, наприклад, для активізації дії світла в певний час доби необхідна більша освітленість.

Компанія A.T.Kearney розробила детальні методики розрахунку для оцінки співвідношення: HCL – реальна користь / витрати електроенергії. Результати цих розрахунків доступні на сайтах Lighting Europe (Асоціація європейських виробників засобів освітлення) і ZVEI (Союз електротехнічної та електронної промисловості Німеччини).

Дослідження проводилися в різних умовах, але нам би хотілося поділитися результатом дослідження, який стосується офісу з відкритим плануванням.

Під час оцінки користі біодинамічного освітлення в офісі, де працює 200 співробітників, виходили з того, що система HCL ефективна на 2/3 усієї площі приміщення. Вартість річних витрат електроенергії на функціонуванні HCL – 9000 євро, що на 2000 євро в рік більше, ніж у нерегульованої системи освітлення.

Економічна вигода від HCL була оцінена в 111 000 євро в рік, що у 12,3 рази перевищує річну вартість витраченої електроенергії. Переваги НСL полягали в підвищенні на 1% продуктивності та якості праці, скорочення днів пропусків роботи через хворобу. Зменшилась плинність кадрів, а, відповідно, скоротився час та фінансові витрати на пошук нових співробітників та їх спеціальне навчання.


На завершення нам хотілося б відзначити, що світло впливає на нас і ми можемо використовувати цей вплив для підвищення якості роботи і життя. Резюмуючи все вищесказане, можна виділити основні причини для використання Human Centric Lighting в офісах і бізнес-центрах:

 1. Продуктивність. Технологія HCL забезпечує більшу продуктивність і концентрацію уваги на робочому місці, зменшує кількість прогулів.
 2. Комфорт для людини. Природне світло з відповідною інтенсивністю сприяє візуальному комфорту.
 3. Баланс біоритмів. Управління HCL забезпечує відтворення природного переходу від дня до ночі й забезпечує добре самопочуття.
 4. Динамізм і приємна обстановка. Динамічне світло створює приємну обстановку, як під час роботи, так і під час перерви.

Якщо вас зацікавила технологія Human Centric Lighting або вам необхідно якісне освітлення для Retail, ТРЦ або БЦ, звертайтеся за тел.: +38 (044) 351 19 99, +38 (067) 732 79 71.

 Email: info@ava-tech.com.ua

Сайт компанії: https://ava-tech.com.ua

 

Читайте також: Логістика 2021: вплив пандемії і нові тренди для виходу з кризи

 

Портал о розничной и оптовой торговле TradeMaster.UA 
 

 

TradeMaster в социальных сетях 

Комментарии

Ваш комментарий будет первым.

Добавить комментарий

Ваше имя*


Защита от СПАМА

Сообщение*

Лучшие компании

 

Личности

Блоги