08 февраля 2023

Переробка соняшнику скоротилась удвічі через війну

Переробка соняшнику скоротилась удвічі через війну
1001

Повномасштабне вторгнення росії створило низку проблем для олійно-жирової галузі.Про це в телеефірі розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, повідомляє TradeMaster.UA з посиланням на AgroPortal.

Першим аспектом він назвав зменшення виробництва потенційної сировини, тобто соняшникового насіння, в східній частині України. Через це наша держава недоотримала для переробки приблизно третину насіння.

«Це досить суттєві втрати, адже в абсолютних значеннях вартість цієї сировини становить $2–2,5 млрд», — пояснив Тарас Висоцький.

Друга причина пов'язана з тимчасовою окупацією Запорізької, Донецької, частини Херсонської областей. Там залишилися підприємства, які безпосередньо переробляли сировину та виробляли олію. Вони досить потужні та наразі недоступні.

«Не треба також забувати, що росіяни нахабно розстрілювали Миколаївський порт, де також є термінали, одні з найбільших виробників олії. Усі факти призвели до того, що можливість переробки сировини в Україні майже удвічі зменшилася», — зазначив перший заступник міністра.

Наступним викликом для галузі було закриття усіх морських портів. Українська олія є топовою для світового експортного ринку, оскільки понад 90% її експортується. Нашими покупцями здебільшого є країни Південно-Східної Азії — можливість доставляти туди була виключно морським транспортом.

За словами Тараса Висоцького, з початком війни ця логістика була неможливою, і період до відкриття «зернової ініціативи» виявився для галузі найкризовішим.

«У перші п'ять місяців блокади чорноморських портів у світі дійсно був дефіцит нашої олії. Частково він був перекритий завдяки тому, що ми вивозили насіння соняшнику в інші країни, які самостійно його переробляли на олію та збували на світові ринки. У цій ситуації Україна виступила традиційно гарантом продовольчої безпеки. Наразі світовий дефіцит вже не є настільки критичним», — пояснив він.

Водночас Тарас Висоцький зауважив, що Україна через це понесла втрати на доданій вартості, не змігши самостійно переробити свою сировину.

Він підкреслив, що є декілька критично важливих моментів, аби відновити діяльність олійно-жирової галузі. Йдеться про продовження безмитної, безквотної зони вільної торгівлі з ЄС. А також — пролонгацію або безстрокову дію «зернової ініціативи», що дає можливість експортувати олійно-жирову продукцію через чорноморські порти.

«Нам дуже важливо її продовжити і розширити, долучивши потужності Миколаївського порту», — зазначив Тарас Висоцький, нагадавши, що чинна угода завершується 20 березня.

 

 
 

 

TradeMaster в соціальних мережах

 

З приводу розміщення новин пишіть на press@trademaster.com.uaЭксклюзивные материалы TradeMaster.ua

Комментарии

Ваш комментарий будет первым.

Добавить комментарий

Ваше имя*


Защита от СПАМА

Сообщение*

Читайте также

Кращі компанії

Особи

Блоги