09 червня 2022

Короткий путівник у світ криптовалют

Короткий путівник у світ криптовалют

10591

Що таке криптовалюта?

Криптовалюту зазвичай визначають як цифрову валюту. Однак пересічна більшість людей не задумуються, що стоїть за концепцією її вартості, що робить криптовалюту цінною і чому вона так ефективна в якості активу для зберігання або засобу передачі платежів.

Найвідомішою з усіх криптовалют є біткойн, хоча наразі на ринку існує багато й інших «цифрових» валют – Ethereum, Ripple, Dash, Litecoin, Dogecoin, zCash тощо.

Криптовалюта vs звичайні гроші

Колись у світі панував товарний обмін або бартерна система торгівлі. Головний її сенс полягав у тому, що коли хтось хотів продати або обміняти свої товари, він мусив знайти іншу людину, готову взяти ці товари в обмін на власну продукцію, потрібну продавцю. Наприклад, уявіть фермера, який хоче обміняти свою пшеницю на одяг. Йому потрібно знайти кравця, який також шукає пшеницю. Таким чином, натуральний обмін був дуже клопітним і повільним процесом.

Гроші вирішили цю проблему й одночасно створили зручний засіб накопичення. Але, коли вони тільки-но з’явилися, люди, що звикли до бартеру, ймовірно, задавалися питанням: чому шматок металу буде таким же цінним, як їхні товари?

Криптовалюта робить з традиційними грошима те ж саме, що гроші зробили з натуральним обміном. Вона створює альтернативний засіб зберігання, який дозволяє власнику купляти не лише товари, але й інші валюти. Якщо криптовалюта ліквідна по відношенню до якихось валют, то ці валюти ліквідні одна до одної.

Проте, дехто може не розуміти, звідки виникає цінність криптовалюти – подібно до того, як колись люди не розуміли, в чому полягає цінність паперових грошей. 

Цінність криптовалюти

Цінність криптовалюти базується на тому ж принципі, як і у справі зі звичайними грошима – чим більше людей приймає їх як засіб платежів, тим більш цінними стають гроші.

Крім того, криптовалюта використовує технологію блокчейн. Ця нова геніальна концепція підвищує безпеку криптовалютних транзакцій і, як наслідок, - збільшує довіру до криптовалюти.

Зрештою, криптовалюта нескінченно подільна. У той час, як найменша сума в доларах США, яку можна отримати, складає один цент або 0,01 долара, у випадку біткойна можна купити 0,000000000000001 біткойнів.

Як блокчейн підтримує криптовалюту

Мережа блокчейна підтримується добровільними «майнерами». «Майнери» - це комп’ютерні системи, які використовуються в певних мережах, що підтримують кожну криптовалюту. Наприклад, мережа блокчейна біткойна підтримується тисячами окремих комп’ютерів, які допомагають «майнити» мережу.

Власне «майнінг» - це процес перевірки, шифрування та захисту транзакцій. Кожен «майнер» (комп’ютерна система) має реєстр усіх минулих і поточних транзакцій, що діють в мережі. Це означає, що кожна нова транзакція може бути перевірена в цьому реєстрі. Якщо зловмисники намагатимуться створити якісь підробні біткойни або викрасти їх з криптовалютного гаманця іншої людини, ці операції будуть звірятися з мільйонами копій реєстру, усі законні копії реєстру повертатимуть недійснуу автентифікацію шахрайської транзакції, тому підробні або вкрадені біткойни не будуть зареєстровані. 

«Майнери» винагороджуються за участь у перевірці транзакцій невеличкою порцією криптовалютних «монет». Наприклад, типова плата за транзакцію Ethereum може складати 0,000444 ETH. Ця сума ділиться між усіма «майнерами», які брали участь уу перевірці автентифікації. Проте, «майнінг» - не єдиний спосіб отримати криптовалюту. Більш доступним є варіант купівлі на одному зі спеціалізованих майданчиків – наприклад, в Україні це портал Changeit, який торгує криптовалютами за гривню.

Криптовалютні гаманці

Криптовалютні гаманці можуть бути у вигляді програми, встановленої на комп’ютері, або фізичними (флеш-накопичувач або карта пам’яті). Ці гаманці діють як зменшені версії «майнерів» - у тому сенсі, що вони записують і захищають транзакції. Вони зберігають інформацію про вартість ваших «монет» і повідомляють, скільки валюти має їхній власник. Наприклад, коли ви вносите біткойни до свого гаманця, гаманець звіряє цю транзакцію з реєстрами мереж «майнінгу» і повідомляє, що «монети» тепер знаходяться у вашому розпорядженні всередині гаманця.

Кожен гаманець, як програмний, так і апаратний, має адресу, що нагадує хеш-код. Це довга стрічка з букв і цифр. Коли ви вносите «монети» до свого гаманця, ви використовуєте цю адресу, щоб повідомити мережі, куди надсилати «монети» і де вони зберігатимуться в цей час.

Типи криптовалют

Біткойн – найпопулярніша ккриптовалюта у світі. Її винахідник – Сатоші Накамото, який представив бітккойн світу у 2008 році. На сьогодні на ринку присутні тисячі різних криптовалют

Кожна криптовалюта має різні функції й спеціалізації. Наприклад, Ethereum позиціонує себе як середовище для укладання старт-контрактів. Ripple XRP використовується банками для полегшення переказів між різними географічними регіонами.

Біткойн, який став загальнодоступним у 2009 році, залишається найбільш популярною та захищеною криптовалютою. Станом на травень 2022 року в обігу знаходилося понад 19 мільйонів біткойнів із загальною ринковою спеціалізацією біля 576 млрд доларів.

Після успіху біткойна було запущено багато інших криптовалют, відомих як «альткойни». Деякі з них є клонами біткойна, тоді як інші є новими валютами, створеними з нуля. До таких відносяться Solana, Litecoin, Ethereum, Cardano, EOS тощо. У листопаді 2021 року сукупна вартість усіх існуючих криптовалют перевищила 2,1 трлн доларів, причому на біткойни припадало приблизно 41% від цієї суми.

Портал о розничной и оптовой торговле TradeMaster.UA 
 

 

TradeMaster в социальных сетях 

Раздел: Статті >

Теги:

Коментарі

Ваш коментар буде першим.

Додати коментар

Ваше імя*


Захист від спаму

Повідомлення*