12 травня 2022

Перші роботи в українського ритейлера: досвід Fozzy Group

Перші роботи в українського ритейлера: досвід Fozzy Group

4770

Кожна компанія на ринку прагне збільшити продуктивність складу та знизити ризики помилок, тому національні гравці активно інвестують в технології. Протягом останніх років більшість компаній як сегменту В2В, так В2С, спробували автоматизувати ті чи інші етапи обробки товарів. Додатковим каталізатором, що значно пришвидшило процес автоматизації та роботизації, став розвиток електронної комерції у 2020 році, адже для омніканальних мереж та онлайн ритейлерів швидкість і точність збирання замовлень на складах є критично важливими. Наочним прикладом високого рівня роботизації, про який всі чують із 2014 року, є роботи Amazon, що дали змогу значно збільшити показники ефективності складу, де за 15 хвилин робот може виконати роботу, на яку людина витрачає більше години. А цієї осені роботами може похизуватися й українська торгова мережа Fozzy Group, яка першою в Україні запустила повністю роботизовану складську зону із роботами типу AGV.

Fozzy Group розпочала проєкт з роботизації складської зони в розподільчому центрі в с. Квітневе Київської області. Питання роботизації періодично піднімають і прораховують вартість реалізації проєкту різні компанії, але це рішення має бути насамперед економічно ефективним і доцільним. На сьогодні незначна кількість AGV-роботів уже працюють на складах деяких українських дистриб’юторів та логістичних операторів України, але поки що вони не заполонити складський простір торговельних мереж.

Перевагою AGV (Automated Guided Vehicle – автоматично керований транспортний засіб) є те, що вони працюють повністю автономно. Завдяки вбудованим датчикам, такі роботи безперешкодно пересуваються складами й виконують більшість рутинних операцій. На сьогодні існує багато видів AGV-роботів під конкретні задачі, це можуть бути самохідні роботи-візки, буксирувальники, палетайзери, роботи для сортування, дрони тощо, які дають змогу повністю автоматизувати якийсь із процесів.

Перед логістичним департаментом Fozzy Group стояло питання підвищення продуктивності існуючих складських процесів. Роботи дають можливість пришвидшити якість обробки товарів в умовах, коли екстенсивне нарощування ресурсів є економічно невиправданим. На сьогодні роботи займаються переміщенням товарів у межах складу для подальшого збереження, відбірки та завантаження. Це дає змогу компанії збільшити продуктивність обробки товарів та забезпечити високу точність їхнього збирання за умови збереження існуючої кількості персоналу та техніки.

«Вибуховий ріст роботизації складської галузі розпочався у 2020 році, коли почав активно зростати сегмент електронної комерції. Fozzy Group – це компанія, яка інвестує у технології, тому ми одними з перших у сфері харчового ритейлу в Україні почали використовувати автоматизовані рішення на своїх складах. Після завершення цього пілоту в розподільчому центрі у Квітневому, ми плануємо з січня 2022 року масштабувати роботизацію і на інші логістичні центри, що працюють із компаніями нашої групи», – говорить директор з логістики Fozzy Group Мачей Гавронські. 

За його словами, ефективність цього проєкту висока:

  • у 2-3 рази зростає продуктивність праці;

  • на 99% забезпечена безпомилковість операцій.

Що стосується інвестицій та їх окупності, то в прес-центрі компанії зазначають, незважаючи на те, що така ініціатива є пілотною, вона повністю відповідає поточній інвестиційній політиці компанії та нормативним показникам окупності нових проєктів. 

Для реалізації проєкту від ідеї до запуску знадобилось майже два роки. Так, наприкінці 2019 року логістичний департамент почав розглядати варіанти складської автоматизації та їх реалізацію з урахуванням економічної ефективності, а вже на початку 2021 року в Fozzy Group розпочали фазу активної підготовки проєкту. Продуктивний запуск першої зони на розподільчому центрі в с. Квітневе Київській області відбувся у вересні 2021 року.

Як це працює?

Наразі 31 робот у тестовому режимі займається переміщенням товарів у межах окремої складської зони. Водночас працівники складу продовжують приймати та відвантажувати товари, перед тим як вони відправляться у магазини. 

Вантажопідйомність одного робота становить 40 кг, швидкість роботів – 2 м/с. Робот може працювати від 10 до 12 годин в автономному режимі залежно від режиму експлуатації. Потім він автоматично стає на зарядку, а після повної зарядки приступає до виконання нового завдання.

«Ми задоволені тим, як швидко нам вдалось реалізувати цей проєкт разом з китайською компанією Geekplus, що є виробником роботів. Це перший запуск моделі роботів Geekplus RS-2 за межами Китаю, тобто перший у Європі та перший у сфері food&drink retail. Важливо розуміти, що мета роботизації – це не повна заміна людської праці, а скоріше підвищення її ефективності. Завдяки цьому проєкту, ми зможемо вивільнити ресурс для роботи в інших напрямках, де потрібен більш інтелектуальний та персональний підхід», – повідомив керівник проєкту Департаменту розвитку складської логістики Сергій Мукоїд.

Сама компанія Geekplus заснована у 2015 році, вона створює автономних роботів, що поєднують датчики зіткнень, камери, а також технології візуальної синхронізації локалізації та картування для навігації по фабриках та складах. Також Сергій Мукоїд зазначає, що автоматизація є доречною лише в умовах високої «зрілості» логістичних процесів, оскільки автоматизувати можна лише ті ділянки та процеси, робота яких вже налагоджена. Окрім того, автоматизація виправдана лише в умовах, коли об’єми оброблюваного товару дійсно потребують підвищення продуктивності.

Проєкт Fozzy Group – лише «перша ластівка», адже на сьогоднішній день величезна кількість компаній на українському ринку вже впроваджує різні моделі автоматизації. Згідно з даними ABI Research, уже у 2025 році понад 4 млн роботів буде встановлено на більш ніж 50 тис. складів по всьому світу. Пов’язане це не лише з такими очевидними факторами, як дефіцит кваліфікованих кадрів та зростанням заробітних плат, а й більшими вимогами до якості та швидкості логістичних процесів, забезпечити які «традиційними» методами фактично неможливо. Враховуючи такі переваги саме роботизації, як гнучкість та легкість масштабування, що дають можливість виконувати проєкти навіть із досить незначними бюджетами, вже в найближчі кілька років ми очікуємо на вибуховий ріст даного напрямку розвитку логістики.

 Читати журнал Сучасні рішення в Логістиці&Дистрибуції-2021

 новости ритейла украины, Рынок ритейла Украины, интервью от ритейла украины, статьи от ритейла украины

Портал о розничной и оптовой торговле TradeMaster.UA 
 

 

TradeMaster в социальных сетях 

 

По поводу размещения Ваших материалов на портале пишите на press@trademaster.com.ua

 

Раздел: Статті >

Теги:

Коментарі

Ваш коментар буде першим.

Додати коментар

Ваше імя*


Захист від спаму

Повідомлення*

Кращі компанії

Особи

Блоги